حجت از افت ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده ۸ هزار و ۸۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان است.

گسترش نیوز- عظیم حجت عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از کاهش ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۸۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان است.

وی نوسان ۲ تا ۳ درصدی نرخ در طول هفته را امری بدیهی دانست و افزود: طبق روال معمول هر چه به اواخر ماه نزدیک می‌شویم، نرخ مرغ به سبب نبود کشش بازار با روند نزولی روبه‌رو می‌شود که انتظار می‌رود با پرداخت یارانه ها، تقاضا برای خرید در بازار افزایش یابد.

حجت با اشاره به اینکه نرخ ذرت و کنجاله سویا نسبت به هفته‌های قبل در بازار نوسانی نداشته است، بیان کرد: هم اکنون نرخ هر کیلو ذرت در بنادر یک هزار و ۳۵۰ تومان، کنجاله سویا ۲ هزار و ۳۵۰ تا ۲ هزار و ۴۵۰ تومان و ذرت در انبار‌های استانی یک هزار و ۶۰۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۵۵۰ تومان است.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان اینکه ذرت و کنجاله سویا کماکان به اندازه کافی در بازار موجود است، گفت: با توجه به آنکه بازار ذرت و کنجاله سویا تحت نظارت دولت است و همواره با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود، از این رو واردکنندگان متعهد شدند نهاده‌های دامی کمترین نوسان را داشته باشد.

وی با انتقاد از اختلاف یک هزار تومانی نرخ مرغ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار بیان کرد: علی رغم آنکه نرخ مصوب هر قطعه جوجه یکروزه ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است، اما با نرخ ۳ هزار و ۵۰۰ تومان به مرغدار عرضه می‌شود، این در حالی است که این اختلاف نرخ در نرخ مصوب مرغ لحاظ نشده است.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به اختلاف نرخ جوجه یکروزه با نرخ مصوب و احتمال کنترل بازار از سوی مسئولان ستاد تنظیم بازار در ماه‌های بهمن و اسفند این نگرانی در میان مرغداران وجود دارد که این مابه التفاوت در نرخ تمام شده لحاظ نشود.

به گفته حجت، مسئولان ستاد تنظیم بازار باید مابه التفاوت نرخ را در جدول تمام شده نرخ قرار دهند تا با کنترل بازار در ایام پایانی سال مرغداران دچار چالش نشوند.

این مقام مسئول با انتقاد از رشد چندبرابری نرخ ریزمغذی‌ها گفت: عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با انتقاد از افزایش چند برابری نرخ ریزمغذی و مکمل‌ها بیان کرد: با توجه به آنکه ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها به نهاده‌هایی همچون ذرت و کنجاله سویا تعلق می‌گیرد و مابقی نهاده‌ها همچون لیزین، متیونین و سایر مکمل‌ها با ارز آزاد وارد می‌شود، از این رو به سبب نوسانات نرخ ارز رشد چندبرابری نسبت به ماه‌های اخیر داشتند که این امر در افزایش هزینه‌های تولید تاثیر بسزایی داشته است.

خرید تضمینی مرغ، نرخ را به سمت واقعی شدن سوق داد

وی با اشاره به اینکه خرید تضمینی مرغ در مرغداران در حال انجام است، گفت: با آغاز خرید تضمینی مرغ از مرغداران، نرخ هر کیلو مرغ ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان افزایش یافت که با این وجود این امر در کاهش زیان مرغداران و واقعی شدن قیمت‌ها بی‌تاثیر نبوده است، ضمن آنکه به سبب خرید و ذخیره‌سازی محصول از سوی پشتیبانی امور دام موجب شده تا در ایام پایانی سال که تقاضا برای خرید بالاست، تعادل بازار حفظ شود.

حجت با اشاره به اینکه به استمرار خرید تضمینی مرغ تا پایان سال نیازی نیست، بیان کرد: اگر نرخ مرغ زنده در محدود ۹ هزار تومان باقی بماند، دیگر نیازی به خرید تضمینی نیست، از این رو بهتر است پشتیبانی امور دام به جای خرید تضمینی در ۲ ماه باقی مانده از نیمه دوم فروردین مجدد اقدام به خرید کند تا با توجه به جوجه ریزی ۱۴۰ میلیون قطعه‌ای در اسفند، مرغداران متحمل زیان نشوند.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی نرخ مرغ در روز‌های آتی را پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی عرضه و جوجه ریزی ۹۵ میلیون قطعه‌ای در واحد‌های مرغداری، افزایش یا کاهش غیر مترقبه‌ای در بازار نخواهیم داشت.

واردات مرغ در ایام پایانی سال ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می‌کند

وی با اشاره به اینکه نیازی به واردات مرغ نداریم، بیان کرد: با توجه به آنکه حجم جوجه تولیدی در دی ۱۳۰ میلیون و بهمن ۱۴۰ میلیون قطعه است، بنابراین حداقل ۲۲۰ هزار تن مرغ وارد بازار می‌شود که با احتساب متوسط مصرف ۱۷۵ هزار تن مرغ در طول ماه، شاهد رشد ۴۵ هزار تنی تولید برای ایام عید هستیم که با این وجود واردات ضربه مهلکی به تولید وارد می‌کند.

به گفته حجت، با وجود آنکه مصرف مرغ در ایام پایانی سال از ۲۲۰ هزار تن فراتر نمی‌رود، از این رو عرضه کالای خارجی به بازار، تولیدکنندگان داخل را متحمل زیان می‌کند.

این مقام مسئول ادامه داد: بنابر آمار همه ساله میزان مصرف در فروردین کاهش می‌یابد چرا که ۴۵ تا ۵۰ هزار تن ازدیاد تولید ماه‌های دی و بهمن توسط خانوار‌ها خریداری و دپو می‌شود که بدین ترتیب واردات توجیه اقتصادی ندارد.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: بنابر آمار سالیانه ۲ میلیون و ۱۰۰ تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن مرغ در کشور تولید می‌شود که با احتساب سرانه مصرف ۲۶ کیلو طیور نه تنها کمبودی در عرضه نداریم، بلکه بخشی از این میزان به سبب مازاد بر نیاز کشور باید به بازار‌های هدف صادر شود.

وی مازاد کنونی مرغ را حداکثر ۲۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: این در حالی است که با احتساب ظرفیت بالفعل مازاد مرغ به ۵۰۰ هزار تن و در صورت استفاده حداکثری و تولید ۳ میلیون تنی مرغ به بیش از این رقم می‌رسد.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: با وجود برنامه‌ریزی صورت گرفته برای تامین نهاده‌های دامی از ابتدای سال، تولید جوجه یکروزه و جوجه ریزی ماهانه حداقل ۱۰۰ میلیون قطعه برای تولید مرغ، واردات مرغ توجیه اقتصادی ندارد چرا که چنین اقدامی منجر لطمه زدن به تولید داخل می‌شود.

وی در پایان گرانی مرغ در بازار مرغ شب عید را تکذیب کرد و گفت: بنابر برنامه‌ریزی صورت گرفته جهت تامین مرغ شب عید حداقل ۳۰ درصد تولید جوجه یکروزه افزایش می‌یابد که بدین ترتیب گرانی برای تامین مرغ گرم برای ایام پایانی سال نخواهیم داشت.

درباره نویسنده

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 20 =