تاریخ همه چیز تخم مرغ

تخم مرغ از زمان پیش از تاریخ مواد غذایی ارزشمندی بوده است. مرغی که احتمالاً قبل ازسال ۷۵۰۰ قبل از میلاد به خاطر تخم های آن اهلی شده است. مرغ ها را تا ۱۵۰۰ قبل از میلاد به سومر و مصر آوردند و در حدود ۸۰۰ قبل از میلاد به یونان رسیدند، جایی که بلدرچین منبع اصلی تخم مرغ ها بود. رومیان برای جلوگیری از ارواح شیطانی پوسته آن را خرد می کردند. در قرون وسطی تخم مرغ به دلیل غنای آنها در کنار عدس ممنوع بود.

تصویر تخم مرغ

رایج ترین تخم پرنده مورد استفاده  تخم مرغ است. تخم مرغ سلول نطفه ماده مرغ و به شکل بیضی است. روند ایجاد یک تخم مرغ ۲۵ ساعت به طول می انجامد و به همین دلیل یک مرغ می تواند تنها یک تخم در طول روز بگذارد. کشاورزی ایالات متحده تخم مرغ ها را به عنوان گوشت در درون هرم راهنمای غذایی طبقه بندی کرده است. با وجود ارزش غذایی تخم مرغ برخی از مسائل بهداشتی بالقوه ناشی از کلسترول، آلودگی سالمونلا و حساسیت به پروتئین های تخم مرغ وجود دارد. مرغ ها به طور گسترده در سراسر جهان نگهداری می شوند و تولید انبوه تخم مرغ یک صنعت جهانی است. تخم مرغ حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی است که بخش های اساسی یک رژیم سالم هستند. تخم مرغ یک غذای ارزان است. از محبوب ترین غذاهای تهیه شده با تخم مرغ می توان به نیمرو اشاره کرد.

فواید

سلامت مغز، ماهیچه های قوی، تولید انرژی، یک سیستم ایمنی سالم، کاهش بیماری های قلبی، یک بارداری سالم،سلامتی چشم، کاهش وزن.

در وعده صبحانه تخم مرغ بخورید تا قلب، مغز، پوست، مو، چشم، استخوان، دندان و… سالمی داشته باشید و از سایز دور کمرتان لذت ببرید. برای تجربه فواید سلامتی تخم مرغ فرد باید آنها را به عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل بخورد. با این وجود افراد مبتلا به دیابت باید بر میزان مصرف تخم مرغ خود نظارت داشته باشند، زیرا خطربیماری قلبی را نیز در این افراد افزایش می دهد.

زرده و سفیده

کلسترول و چربی تخم مرغ در زرده های معطر و سرشار از آن وجود دارد. تمام ویتامین های دی و ای و تقریباً نیمی از پروتئین تخم مرغ به رنگ سفید است که کم کالری و بدون چربی است. تخم مرغ همچنین دارای ویتامین آ و ب ۱۲ و سلنیوم و اسید فولیک است. بنابراین بهترین گزینه، مصرف تخم مرغ کامل است تا از تمام فواید آن بهره مند شوید.

تخم مرغ آب پز در برابر نیمرو

زمانی که تخم مرغ را به همراه پوست درون یک ظرف آب سرد قرار می دهید و آب را به جوش می آورید تا زرده و سفیده سفت شوند، در این روش تخم مرغ بدون هیچ ماده افزودنی دیگری مانند روغن یا کره پخته می شود. تخم مرغ نیمرو نیازمند استفاده از کره یا روغن است که کالری و چربی بیشتری را به غذای شما اضافه می کند. مثلا یک تخم مرغ آب پز دارای ۷۷ کالری ولی تخم مرغ نیمرو ۹۰ کالری و ۷ گرم چربی دارد ولی در عین حال، تفاوتی در مقدار پروتئین و مواد مغذی ندارند.

تغذیه سلول و ارزش تخم مرغ

تخم مرغ آسان، همه کاره و ارزان است. یک تخم بزرگ ۶ گرم پروتئین به شما می دهد و ویتامین ها و مواد معدنی زیادی دارد و همه این ها تنها ۷۲ کالری دارند. این غذا می تواند میل به میان وعده را کاهش دهد. با خوردن تخم مرغ زودتر احساس سیری می کنید. ورزشکاران و کودکان و نوجوانان همه به تخم مرغ نیاز دارند. خوردن یک تخم مرغ در روز برای اکثر افراد مفید است. اگر چیزی به نام غذای کامل وجود داشته باشد بدون تردید، تخم مرغ پیروز این میدان است.

درباره نویسنده

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + بیست =