شاید این روز‌ها بازار عرضه مرغ کمی به آرامش نسبی قیمت و توزیع رسیده باشد، اما فروش مرغ قطعه‌ای با نرخ‌های متفاوت قصد برهم ریختن بازار این محصول را دارد.

جهش یکباره قیمت مرغ در سال جاری باعث شد که سبد بیشتر خانوار‌ها از این محصول خالی شود و یا به حداقل مصرف برسد. اما پس از گذر طولانی قیمت مرغ به ثبات قیمت رسید و چالش عرضه این محصول نیز کاهش یافت.

 

با این حال همین امروز هم برخی خانواده‌ها توان خرید مرغ کیلویی ۳۱ هزار تومان را ندارند و به ناچار اقدام به خرید قطعه‌ای از مرغ می‌کنند که متأسفانه قیمت قطعات مرغ نیز به دلیل افزایش تقاضا افزایش یافته است.

 

چند نرخی بودن مرغ قطعه‌ای در بازار، گرانی این محصول را برای چندمین بار طی سال رقم زده است. تا امروز هنوز برای قطعه‌های مرغ عرضه شده به بازار نرخ رسمی اعلام نشده است. هر واحد صنفی قیمتی برای عرضه مرغ‌های قطعه‌ای در نظر گرفته و بازار را مدیریت می‌کنند. این موضوع مصرف کننده را دچار سردرگمی کرده و نگرانی جهت کاهش خرید قطعات مرغ را بیشتر کرده است.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد قیمت هر کیلو مرغ در مغازه‌ها از ۲۷ هزارو ۵۰۰ هزار تا ۳۱ هزار تومان است که با وجود کاهش نرخ مرغ انتظار می‌رود که قیمت مرغ قطعه بندی تحت تاثیر این کاهش قیمت قرار می‌گرفت. اما هم اکنون قیمت هر کیلو ران مرغ بدون پوست در مغازه‌ها ۵۷ تا ۵۸ هزار و ۵۰۰ تومان و سینه بدون پوست ۵۵ و ۵۰۰ هزار تا ۵۷ هزار تومان است.

تولید مرغ تا پایان سال بدون کاهش ادامه دارد؟

در همین رابطه محمدعلی کمالی سروستانی، مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: اگر سیاست‌های تخصیص ارز جهت تأمین نهاده‌های دامی توسط دولت تغییر نکند، روند تولید مرغ تا پایان سال بدون کاهش ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به کاهش نسبی قیمت هر کیلو مرغ چرا مرغ قطعه بندی شده در بازار گران شده است، گفت: مسئولیت اتحادیه مرغداران تنها نظارت و مدیریت بر انجام فعالیت مرغداران آن هم تا مرغداری‌ها است. پس از خروج مرغ از مرغداری‌ها به سمت بازار عرضه این اتحادیه هیچ مسئولیتی در برابرچگونگی توزیع و قیمت آن ندارد.

کمالی سروستانی گفت: تعیین قیمت و نظارت بر توزیع مرغ قطعه بندی بر عهده سازمان دامپزشکی و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان است و اتحادیه در قبال این موضوع هیچ مسئولیتی ندارد.

وی گفت: شنیده‌ها حاکی از این است که قرار بر این بود مجوزبرای برخی از واحد‌های صنفی صادر شود تا مرغ فروش‌هایی که شرایط خاصی دارند بتوانند مرغ را قطعه بندی و به فروش برسانند.

مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: برخی از مرغ فروشی‌های سطح شهر بدون مجوز مشغول به قطعه بندی مرغ و عرضه آن در بازار هستند.

به گفته این مسئول صنفی؛ فاصله قیمت رسمی هر کیلو مرغ با مرغ قطعه بندی شده در بازار به دلیل عدم نظارت بیشتر شده است. همین موضوع باعث نگرانی بیشتر مصرف کننده شده، چراکه تقاضای خرید مرغ‌های قطعه بندی در بازار بیش از گذشته شده است.

شرط تولید پایدار مرغ

کمالی سروستانی در پاسخ به این سوال که وضعیت تولید مرغ تا پایان سال چگونه پیش بینی می‌شود، گفت: طبق سنوات گذشته تولید و جوجه ریزی در ماه‌های دی و بهمن افزایش داشته است. ادامه این حرکت به نظر و دستور دولت بر می‌گردد. در صورت حذف تخصیص ارز ۴۲۰۰ واردات نهاده‌های دامی امکان هر گونه تغییر در جوجه ریزی و قیمت مرغ وجود دارد.

وی تصریح داشت: اشتیاق برای تولید بیشتر مرغ به مرغداری‌ها بازگشت. این در حالی است که مرغداران با توجه به اینکه ارز ترجیحی از چرخه تأمین نهاده‌های دامی حذف نشده جوجه ریزی را افزایش داده اند.

مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: تقریباً ۱۳۲ میلیون قطعه جوجه ریزی در دی ماه توسط مرغداری‌ها انجام گرفته است. درماه‌های دی و بهمن مرغدار‌ها اقدام به جوجه ریزی کردند تا بازار در ماه رمضان و نوروز کمبودی نداشته باشد.

این مسئول صنفی در پاسخ به این سوال که تا پایان سال قیمت مرغ افزایش خواهد داشت، گفت: قیمت رسمی مرغ زنده کیلویی ۱۹ هزار و ۷۰۰ هزار تومان و مرغ کشتار شده برای مصرف کننده کیلویی ۳ هزار تومان است. قرار نیست تغییری در قیمت‌های مصوب مرغ ایجاد شود و تولیدات با همین شرایط تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

وی تصریح داشت: در صورت تغییر در سیاست‌های ارزی دولت امکان هر گونه تغییر قیمت مرغ و از همه مهمتر شرایط توزیع این محصول وجود دارد.

درباره نویسنده

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =